euroklic
 

 

Garanti Statistické
údaje
Tiskové konference,
prezentační akce
Distribuce

V Hradci Králové byly instalovány první eurozámky

28. října 2008
V Hradci Králové byl začátkem října představen projekt „Euroklíč“, jehož cílem je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu a orientace na celém území ČR rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních zařízení a technických kompenzačních zařízení (např. výtahů, svislých a schodišťových plošin apod.) tím, že tato zařízení budou osazena jednotným eurozámkem. Klíče k eurozámkům jsou univerzální, nárok na ně bude mít jen určená cílová skupina. Prvním místem v Hradci Králové, kde jsou tyto eurozámky namontovány, jsou toalety v kongresovém centru Aldis. Projekt je financován z evropských strukturálních fondů.

„Euroklíč sjednocuje. Řekl bych, že už bylo na čase, aby i u nás začal projekt vítězit, aby se z pouhého hesla stal reálným pomocníkem všem, kteří tento „univerzál“ potřebují. Proto věřím, že s evropskými penězi se euroklíč dostane opravdu všude. A je pro mě velkou ctí, že mohu stát u realizace tohoto projektu v Hradci Králové a pomoci tak naplnit naše heslo „Hradec Králové – město pro život“,“ řekl náměstek primátora města Hradce Králové Martin Soukup.

Cílem je, aby eurozámky byly namontovány na co největším počtu veřejně přístupných WC, například na ministerstvech, krajských úřadech, městských úřadech, v letištních halách, na autobusových a vlakových nádražích, ve vestibulech metra, na benzinových čerpacích stanicích, v obchodních domech, na stadionech, v kulturních památkách, knihovnách a jinde. „Aby systém dobře fungoval, musí být plošný. V našem městě zavedení euroklíčů vítáme. Nebudou sloužit jen tělesně postiženým, ale také maminkám s malými dětmi. Díky tomu, že sociální zařízení bude využívat jen určitá cílová skupina, neměla by se tato zařízení stávat například místem řádění sprejerů a podobně, mělo by jít o vybavené a udržované čisté prostory,“ řekl Martin Soukup.

Na internetových stránkách Národní rady osob se zdravotním postižením ČR je uvedeno, že jednotný systém eurozámek/euroklíč už dvacet let efektivně pomáhá ve vyspělých evropských zemích a poslední dobou se zavádí i v USA. V soutěži PETROLawards bylo projektu uděleno ocenění „Nejvýznamnější počin roku 2007“.

Podrobnější informace o celém projektu můžete najít na internetové adrese www.euroklic.cz.

 

Václav Krása otevřel euroklíčem první dveře v kraji

Lidem se zdravotním postižením v Královéhradeckém kraji začnou otevírat dveře k důstojnějšímu cestování či návštěvám kulturních a společenských akcí euroklíče. Stejnojmenný projekt, který se začíná nyní zavádět v kraji, zjednoduší handicapovaným prostřednictvím speciálního klíče přístup na toalety na veřejných místech. První dveře v kraji dnes otevřel euroklíčem předseda Národní rady zdravotně postižených České republiky Václav Krása spolu s náměstkem královéhradeckého hejtmana Miloslavem Plassem v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové.

„Problematická místa z hlediska dostupnosti, jako jsou především výtahy, svislé a schodišťové plošiny, ale i WC a umývárny budou osazeny jednotným  Eurozámkem. Zdravotně postižení či rodiče s dětmi do tří let pak dostanou univerzální klíč, který jim umožní snadný přístup a snadné využití těchto zařízení,“ popsal užívání klíče náměstek Plass, který odpovídá za sociální oblast v kraji.

Systém Euroklíč, který se zatím nejmasivněji rozšířil ve středních Čechách, financují evropské fondy. Klíč je možné využít ve všech veřejně přístupných objektech, například na úřadech, školských, zdravotnických, kulturních a sportovních zařízeních, nádražích, obchodních centrech či čerpacích stanicích. Královéhradecký kraj již rozeslal stovkám institucí a organizací dopis s žádostí o podporu projektu.

„Těší mě, že se Královéhradecký kraj mohl stát jedním z partnerů projektu Euroklíč. Věřím, že zavedení speciálních klíčů v regionu pomůže tisícům postižených lidí, kteří díky nim budou moci důstojněji cestovat, využívat kulturních nabídek i veřejných služeb,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.


Tisková konference k zahájení projektu Euroklíč v Královéhradeckém kraji

Termín: 3. října 2008; 9 hodin
Místo: Kongresové centrum Aldis, Hradec Králové, salonek restaurace
Účastníci:
Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených České republiky
Miloslav Plass, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje
Jiří Morávek, ředitel Centra služeb pro zdravotně postižené, Hradci Králové
Pavel Hříbek, Evropský institut pro udržitelný rozvoj
Martin Scháněl, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Krajského úřadu Královéhradeckého kraje

Stručný scénář:

  1. Úvod, přivítání účastníků – Imrich Dioszegi
  2. Miloslav Plass – proč a jak se Královéhradecký kraj připojil k projektu Euroklíč, jak a koho kraj oslovil pro zapojení do projektu
  3. Václav Krása – jaké mají handicapovaní zkušenosti s tímto projektem v jiných krajích – Středočeský, proč se do tohoto projektu zapojit
  4. Pavel Hříbek – kde se euroklíče vzaly, jaké to klade technické či finanční nároky, kdo projekt financuje
  5. Jiří Morávek – kde by mohly euroklíče postiženým chybět? Do jakých situací a kde konkrétně na anti-euroklíčové bariéry lidé narážejí?
  6. Martin Scháněl – jak se v kraji mapuje bariéry…
  • Dotazy novinářů
  • Náměstek hejtmana Miloslav Plass a předseda Václav Krása otevírají euroklíčem první dveře – toalety nedaleko salonku v přízemí Aldisu

 

 

 

 

 

:EUROKLÍČ V KRAJÍCH

:Informace pro partnery
:Jak získat euroklíč
:Jak získat eurozámek
:Historie
:Místa osazovaná eurozámky
:Euroklíč ve světě
:Místa již osazená eurozámky
:Typy eurozámklů
:Záštita
:Garanti a partneři
:Dotazníkové šetření
:POLSKO a SLOVESNKO

:Euroklíčenka

:Kontakt