euroklic
 

 

Garanti Statistické
údaje
Tiskové konference,
prezentační akce
Distribuce

 

Euroklíče zdarma v celé ČR (září 2014)

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR bude od letošního podzimu ve všech krajích zdarma distribuovat tzv. euroklíče. Systém euroklíčů a eurozámků zpřístupňuje veřejná sociální zařízení, výtahy a plošiny osobám se zdravotním postižením a rodinám s malými dětmi a brání jejich zneužívání nežádoucími osobami, například vandaly.  

Euroklíč často využívá  i mistryně ČR ve stolním tenise vozíčkářů Spomenka Habětínková Tomič: „Díky stolnímu tenisu cestuji na turnaje po celé České republice. Často zažívám například na benzínových pumpách nepříjemné situace, když potřebuji klíč od bezbariérové toalety, ale obsluha není v dosahu,“ říká Spomkenka Habětínková Tomič. „Euroklíč mi pomůže bez problémů se na toalety dostat, aniž bych se musela někoho doprošovat.“ Euroklíč může vozíčkáři posloužit také k ovládání výtahů nebo zdvižných plošin, aniž by potřeboval asistenci další osoby.

V Pardubickém kraji mohou zájemci Euroklíče získat v Poradně NRZP ČR pro Pardubický kraj na adrese: Erno Košťála 1013, Pardubice - Dubina. Kontaktní telefon je 466 952 423.

Mgr. Radka Svatošová
vedoucí Poradny NRZP ČR pro Pardubický kraj
krajská koordinátorka

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR
Regionální pracoviště pro Pardubický kraj
Erno Košťála 1013
530 12 Pardubice
tel.: 466 952 423
mobil: 736 751 202
E-mail: pardubice@NRZP.cz

 

Tisková zpráva, 4. 9. 2013

Tisková zpráva, 4. 9. 2013

Radní Šotola si zahrál ping pong s vozíčkáři

Radní Pardubického kraje Pavel Šotola si s chutí zahrál stolní tenis s mistryní ČR ve stolním tenise vozíčkářů Spomenkou Habětínkovou Tomič. Příležitost k tomu dostal na Open turnaji ve stolním tenise vozíčkářů, který se koncem srpna uskutečnil v autokempu Buňkov. „Pokud by se hrál skutečný zápas, proti paní Spomence bych neměl šanci“ prohlásil po zápase Pavel Šotola. Turnaje se zúčastnil a hru si vyzkoušel i předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který je rovněž upoután na invalidní vozík. 

Oba hosté turnaje zároveň předali ceny vítězům a zájemcům z řad vozíčkářů rozdávali tzv. euroklíče. Euroklíč je univerzální klíč, díky kterému se člověk se zdravotním postižením snadno dostane na WC nebo s ním může ovládat výtahy a plošiny.

Open turnaj byl součástí soustředění ve stolním tenise vozíčkářů, které v autokempu Buňkov ve Břehách u Přelouče každoročně pořádá pardubické sdružení vozíčkářů NEZLOMENI. Další plánovanou akcí je 7. ročník bodovacího turnaje ČR, který se koná 19. října ve sportovní hale H-centra ve Starém Hradišti u Pardubic.  O aktivitách sdružení se dozvěděli i v zahraničí, proto se letošního turnaje zúčastní rakouský tým stolních tenistů. V příštím roce požádali o účast i reprezentanti Slovenska, Chorvatska a Srbska. Tento turnaj je každoročně vyhodnocován jako nejlépe organizovaný turnaj v ČR. sdružení NEZLOMENI bude na podzim současně otvírat nové sportovní centrum, kde budou vítáni všichni zájemci o stolní tenis a zároveň i dobrovolníci, kteří by chtěli pomáhat lidem s handicapem.

 

Kontakt:
Mgr. Radka Svatošová
mail: pardubice@nrzp.cz
mobil: 736 751 202

Kontakt:
Mgr. Radka Svatošová
mail: pardubice@nrzp.cz
mobil: 736 751 202

 

 

 

Tisková zpráva 14. 6. 2013
Euroklíče se díky  Burze filantropie dostanou k dalším lidem v Pardubickém kraji

Díky podpoře Pardubického kraje a Elektráren Opatovice bude nakoupeno dalších pět desítek tzv. euroklíčů pro obyvatele Pardubického kraje a zároveň v kraji přibudou nové eurozámky. Ještě v loňském roce si lidé euroklíče museli kupovat za částku téměř 400 korun, nyní je lidé se sníženou schopností pohybu, stomici, diabetici a maminky dětí do 3 let  dostávají zdarma. Projekt Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (NRZP ČR) s názvem „Euroklíč – klíč ke svobodě“ totiž obdržel v Burze filantropie od Pardubického kraje a  Elektráren Opatovice tzv.  divokou kartu v celkové hodnotě 75 tisíc korun.
„Euroklíč je speciální klíč, který pomáhá zajistit rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení - např. toalet, výtahů, svislých a schodišťových plošin," vysvětluje  krajská koordinátorka NRZP ČR Radka Konečná.
Tento klíč si lidé mohou vyzvednout zdarma pracovišti Národní rady osob se zdravotním postižením v Pardubicích a mají ho pak k dispozici při cestování po Pardubicích, po celé ČR i v zahraničí. „Zařízení osazená speciálními eurozámky, do nichž se lidé dostanou, aniž by museli pátrat po obsluze nebo po mincích v peněžence, jsou nejen v Pardubickém kraji, ale na mnoha místech České republiky a Evropské unie," dodává Radka Konečná.
Duchovním otcem Burzy filantropie je Pavel Šotola, radní Pardubického kraje pro sociální věci a neziskový sektor. Podle něho letošní Burza filantropie v Pardubicích předčila všechny předchozí ročníky. "Směs uvolněné atmosféry a napětí vybičovala zástupce z řad neziskových organizací k výborným výkonům při prezentacích jejich projektů. Rozhodování dárců tak bylo velmi těžké," říká radní Pavel Šotola. Peníze do burzy filantropie věnovali zástupci firem a veřejné správy v Pardubickém kraji. Mezi donátory se letos premiérově objevil i nadační fond a advokátní firma.
O přízeň dárců se ucházelo šest finálových projektů neziskových organizací z Pardubického kraje, kterým se podařilo získat více než 285 tisíc korun. Akce, inspirovaná televizním „Dnem D“, byla první z letošních šesti, které pořádá Koalice nevládek Pardubického kraje ve spolupráci s Pardubickým krajem. Dalšími místy konání jsou Chrudim, Svitavy, Litomyšl, Ústí nad Orlicí a Letohrad.
Kontakt:
Radka Konečná
tel.: 466 952 423
mobil: 736 751 202
E-mail: pardubice@NRZP.cz


 

O Euroklíči se dočtete i v Abilympijském zpravodaji (březen 2013)

O Euroklíči v Pardubickém kraji se dočtete i v Abilympijském zpravodaji


http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/72335/prvni-eurozamky-uz-slouzi?previev=archiv

 

Euroklíče v Pardubickém kraji pomáhají zdravotně znevýhodněným i rodičům malých dětí - předání Euroklíčů lidem se zdravotním postižením

Pardubice 11.10.2012 - 13:30 hod (místo konání: Integrační centrum sociálních aktivit Kosatec) Evropský projekt Euroklíč, s tradicí trvající již více než čtvrt století, je postupně realizován také v Pardubickém kraji. Celkem 5 eurozámků a cca 400 euroklíčů pomůže do konce roku 2012 zlepšit dostupnost veřejných služeb osobám se zdravotním postižením, rodičům dětí do tří let a také těm, kteří přijedou na návštěvu. Pardubický kraj se stává dalším regionem v Evropě, kde je tato jednoduchá, ale významná pomůcka samozřejmostí.

„Pardubický kraj pro rok 2012 podpořil realizaci projektu částkou ve výši dvě stě tisíc korun - za ni bude nakoupeno cca 400 Euroklíčů a nainstalováno 5 Eurozámků,“ uvedl k projektu Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje. „V Pardubickém kraji žije přes 20 000 držitelů průkazek TP, ZTP a ZTP/P. Euroklíč v rámci tohoto projektu obdrží zejména ti, kteří vzhledem ke svému handicapu takovou formu pomoci nejlépe využijí,“ dodal Roman Línek. K projektu se v České republice připojila i Síť mateřských center. „Rodiče s dětmi v kočárcích mají přibližně stejné problémy s mobilitou jako vozíčkáři, zvláště při delších cestách, proto je většina moderních bezbariérových sociálních zařízení osazena také přebalovacím pultem. Pro rodiče s malými dětmi tak bude cestování o něco důstojnější,“ podotkl ještě Roman Línek.

„Cílem projektu je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu na celém území České republiky rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení, jako jsou například výtahy, svislé a schodišťové plošiny,“ připomněl význam Euroklíče Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. „V Pardubickém kraji se konkrétně jedná o odbornou instalaci 5 speciálních zámkových systémů do veřejně přístupných objektů a o distribuci 400 Euroklíčů, financovaných Pardubickým krajem,“ řekl Václav Krása.

„Centrálním distribučním místem Euroklíčů pro Pardubický kraj bude Regionální pracoviště a poradna Národní rady osob se zdravotním postižením ČR pro Pardubický kraj, Boženy Němcové 2625, 530 02 Pardubice. Zároveň však budou Euroklíče distribuovány ve spolupráci se sociálními odbory obcí s rozšířenou působností a obcí s pověřeným obecním úřadem,“ upřesnil Pavel Hříbek, předseda Evropského institutu pro udržitelný rozvoj.

Poté následovalo předání Euroklíčů několika přítomným občanům se zdravotním postižením.

 

 

 

 

 

Pardubice, 2. října 2008

Tisková konference k zahájení projektu EUROKLÍČ

Zveme Vás na tiskovou konferenci k zahájení projektu EUROKLÍČ v Pardubickém kraji. Uskuteční se v úterý 7. října 2008 od 10 hod. v jednacím sále Rady Pardubického kraje v sídle kraje na Komenského nám. v Pardubicích.
Tiskové konference se zúčastní předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása, zástupce Evropského institutu pro udržitelný rozvoj Pavel Hříbek a radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální oblast a neziskový sektor Miloslav Macela.

Cílem projektu EUROKLÍČ je zajistit osobám s pohybovým handicapem rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin atd. tím, že tato zařízení budou osazena jednotným „eurozámkem“ a cílové skupině budou distribuovány univerzální “euroklíče“. Do projektů je zařazena řada sítí benzinových čerpacích stanic, obchodních řetězců i veřejných institucí.

Kateřina Nohavová
tisková mluvčí Pardubického kraje
tel: 466 026 185, 606 652 564
e-mail: katerina.nohavova@pardubickykraj.cz

Pardubice, 7. října 2008

Projekt EUROKLÍČ startuje i v Pardubickém kraji

   Projekt EUROKLÍČ má zajistit handicapovaným lidem, ale i  pavel hribekmaminkám s dětmi do tří let věku, rychlý a především bezpečný přístup na sociální zařízení, do výtahů a schodišťových plošin nebo třeba k přebalovacím pultům ve veřejných budovách, obchodních řetězcích, čerpacích stanicích, nádražích, hotelích či restauracích apod. Všechna tato zařízení budou díky projektu Národní rady osob se zdravotním postižením ČR osazena tzv. eurozámky, ke kterým všichni držitelé průkazů ZTP a ZTP/P i maminky s malými dětmi obdrží zdarma speciální klíče.
„Myšlenka euroklíčů vznikla už před dvaceti lety v Německu, kde rozdali přes milion klíčů. Zapojují se i další země, např. Švýcarsko, Švédsko, země Beneluxu a nyní i Česká republika. Projekt už realizujeme ve Středočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Moravskoslezském a nyní i Pardubickém kraji,“ řekl Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. Předpokládá, že projekt bude dokončen během dvou lety v rámci celé republiky a že bude rozdáno více než 300 tisíc klíčů. Ty budou distribuovány prostřednictvím Národní rady, Car klubu i Mateřských center.
„Pardubický kraj s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR spolupracuje dlouhodobě. Nyní jsme poskytli prostředky na přípravu projektu EUROKLÍČe a pomáháme s přípravou žádosti o evropské zdroje. Projekt se totiž bude ucházet jak o investiční peníze, tak o prostředky z programu lidských zdrojů na osvětu projektu, distribuci letáků a vůbec šíření informací o projektu. V Pardubickém kraji jsme v současné chvíli oslovili obchodní řetězce, čerpací stanice i úřady s nabídkou spolupráce v projektu. S osazováním zámků a distribucí klíčů chceme začít v příštím roce. Předpokládáme, že zámky osadíme stovky různých zařízení. Podle prvních reakcí oslovených institucí je totiž o projekt velký zájem,“  dodal radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální oblast a neziskový sektor Miloslav Macela.
Místa vybavená eurozámkem budou označena logem projektu. Využívat je budou moci nejen držitelé průkazů ZTP a ZTP/P či maminky s dětmi do tří let věku, ale také senioři či osoby dočasně handicapované, např. po úrazech. Projekt totiž počítá s tím, že všechna zařízení vybavená eurozámkem budou mít k dispozici tři kusy klíčů, které budou moci těmto lidem na požádání zapůjčit.
„V Pardubickém kraji je evidováno necelých 9 000 držitelů průkazů ZTP a téměř 3000 držitelů průkazů ZTP/P. Projekt EUROKLÍČ jim určitě alespoň částečně usnadní život,“ uzavřel Macela.

Kateřina Nohavová
tisková mluvčí Pardubického kraje
tel: 466 026 185, 606 652 564
e-mail: katerina.nohavova@pardubickykraj.cz

Euroklíč bude pomáhat i v Pardubickém kraji

Autor: Pardubický svět

Projekt Euroklíč, který pomáhá lidem se sníženou schopností pohybu, bude realizován i v Pardubickém kraji. Kraj se na tom dohodl společně s Národní radou osob se zdravotním postižením.

„V našem kraji je potenciálně dvanáct tisíc držitelů euroklíče. Jsou to osoby, které mají průkaz ZTP/P nebo ZTP. Právě těmto lidem může projekt hodně pomoci,“ vysvětlil radní pro sociální oblast Pardubického kraje Miloslav Macela, který o projektu jednal s předsedou Národní rady Václavem Krásou.

Do projektu budou zapojeny obchodní domy, benzínové stanice, České dráhy a také úřady. Jedná se o místa, která člověk běžně potřebuje k normálnímu životu. Handicapovaní lidé se tak mohli do jisté míry cítit odstrčeni.

„To chceme změnit a nabídnout našim spoluobčanům pomoci tam, kde jim můžeme ulehčit pohyb,“ sdělil Macela.

Projekt Euroklíč bude financovaný z evropských fondů. Pardubický kraj podpoří přípravnou fázi, jež se bude týkat vytipování vhodných objektů a také předání informací osobám, které by se mohly stát držiteli klíčů.

Pomocí euroklíče se tak lidé budou moci dostat na toalety, místnosti s přebalovacími pulty pro maminky, také do výtahů a na schodišťové plošiny. Partnery projektu jsou rovněž Asociace hotelů a restaurací a Svaz obchodu a cestovního ruchu.

V České republice do tohoto projektu vstoupil aktivně Středočeský kraj a další kraje se postupně přidávají. V zahraničí se jedná již o zaběhnutý systém pomoci handicapovaným lidem.

Do projektu je zapojeno Německo, Švýcarsko, Rakousko, Itálie a další země. V nejbližší době chce přistoupit například Řecko a Polsko.

 

 


 

:EUROKLÍČ V KRAJÍCH

:Informace pro partnery
:Jak získat euroklíč
:Jak získat eurozámek
:Historie
:Místa osazovaná eurozámky
:Euroklíč ve světě
:Místa již osazená eurozámky
:Typy eurozámklů
:Záštita
:Garanti a partneři
:Dotazníkové šetření
:POLSKO a SLOVENSKO

:Euroklíčenka

:Kontakt