vysocina euroklic
 

 

Garanti Statistické
údaje
Tiskové konference,
prezentační akce
DistribuceEuroklíč je malý krok pro člověka, ale velký skok pro českého vozíčkáře

Ředitelka MKS Třebíč Hana Štěpničková podniká kroky, jimiž se Třebíč v mnohém dostává před západní Evropu. Prakticky za svůj si vzala takzvaný Euroklíč, což je projekt umožňující zejména vozíčkářům prohlédnout si památky bez obav, že „to na ně někde přijde“ a WC – byť pro ně upravené – bude zavřené. To je ode dneška již minulostí, dnes se v Třebíči oficiálně otevřely celkem tři sociální zařízení, která si všichni vozíčkáři budou moci otevřít speciálním klíčem. Ten je použitelný na takto upravené toalety po celé Evropě, celkem se jedná již asi o 100 tisíc těchto místnůstek.

Jak jsme informovali už dříve v článku KVIZ odstraňuje bariéry, v Třebíči budou hned tři toalety upravené speciálně pro vozíčkáře – u baziliky, na novém hřbitově a přímo v centru města na Staré poště. Tam dnes také proběhla menší slavnost, která takto upravená zařízení (mimochodem vůbec první na Moravě) uvedla oficiálně v život.
„Připojili jsme se k tomuto projektu díky Tomáši Zelenkovi, který tuto aktivitu inicioval,“ řekla Hana Štěpničková s odkazem na bývalého třebíčského hokejistu, jehož úraz upoutal na invalidní vozík a jenž byl na slavnostním otevření také přítomen. „Poděkování však patří hlavně městu Třebíč, které se k těmto aktivitám, jež odstraňují bariéry, staví velice kladně. Toalety nechal opravit komunální odbor města, celkem do nich město investovalo 160 tisíc korun. Jedná se však o počin, který je nikoli o penězích, jako spíše snaze dotáhnout takovou věc až do konce.“
Cílem projektu je poskytnout handicapovaným lidem podmínky srovnatelné s těmi, které mají lidé bez postižení. I mezi vozíčkáři se najde spousta turistů, což dokazuje například akce Otevřené památky i srdce, turistů, kteří mají zájem navštívit třebíčské památky zapsané v UNESCO. Město jejich potřeby chápe a snaží se jim vyjíc maximálně vstříc.

„V Třebíči můžeme v posledních letech vidět nárůst těch zařízení, která přispívají bezbariérovosti,“ doplnil starosta Ivo Uher. „Jsem velmi rád, že paní ředitelka Štěpničková se tohoto trendu chopila s velikou vervou. Myslím, že Třebíč může být hrdá, že má tři toalety osazené zámky pro euroklíče. Podle mě je to naprostý nadstandard, spíše by se dalo říct unikum, nejen v rámci kraje Vysočina, ale vůbec celé České republiky. Rozhodně to přispívá rozvoji turistického ruchu ve městě,“ prohlásil starosta.
Slavnostního otevření se zúčastnil i Pavel Hříbek, předseda správní rady Evropského institutu pro udržitelný rozvoj, který má projekt Euroklíč ve své kompetenci. Ten se o Třebíči vyjádřil, že ji lze považovat za průkopníka tohoto projektu v České republice. „Pustili jste se do toho ještě před tím, než tento projekt bude placen z peněz Evropské unie. Veškeré náklady hradilo město. Nečekali jste a byli jste průkopníky, za což vám nezbývá než poděkovat. Odměnou vám bude to, že v databázi míst osazených euroklíčem bude Třebíč reprezentovat Českou republiku jako jedno z prvních těchto míst,“ uvedl Hříbek.

Milan Krčmář

 

 

:EUROKLÍČ V KRAJÍCH

:Informace pro partnery
:Jak získat euroklíč
:Jak získat eurozámek
:Historie
:Místa osazovaná eurozámky
:Euroklíč ve světě
:Místa již osazená eurozámky
:Typy eurozámklů
:Záštita
:Garanti a partneři
:Dotazníkové šetření
:POLSKO a SLOVENSKO

:Euroklíčenka

:Kontakt